Az ONYT május 15-én értekezletet tartott, melyen Boros Péterné MKKSZ elnök tartott tájékoztatást az MKKSZ érdekvédelmi és érdekképviseleti munkájáról, kezdeményezéseiről, dr. Mayer Lajos SZEF Nyugdíjas Választmány elnöke beszélt a SZEF-ben végzett munkáról és mint a FERPA elnöke, a nemzetközi tevékenységükről. Dr. Marosi János, mint az MKKSZ adatvédelmi tisztviselője tájékoztatást tartott az MKKSZ adatvédelemi munkájáról majd végül Gozman Józsefné ONYT elnök számolt be az elmúlt évben végzett tevékenységről.
Boros Péterné az elmúlt időszak sztrájkjairól adott rövid tájékoztatást és szólt a kormányzati igazgatás területén történt jelentős törvényi változásokról, mely igen hátrányosan érintette a kormánytisztviselőket. A központi igazgatásban 11 év után végre volt béremelés, jutott valami 11 év után a kistelepülési köztisztviselőknek is. A bérharc nem állt meg, tovább folytatódik, most egyrészt a szociális területen dolgozók érdekében, másrészt a területi igazgatásban, a kormányhivatali dolgozók érdekében követeljük a keresetek emelését.
Dr. Mayer Lajos többek között arról szólt, hogy minden módon harcolnak a nyugdíjak igazságosabb, a bérekhez jobban igazodó emelés érdekében. A közelgő SZEF kongresszus jegyében a SZEF Nyugdíjas Választmánya is megtartja éves értékelő tanácskozását, melyen az MKKSZ képviselői is jelen lesznek.
Dr. Marosi János tájékoztatást tartott arról, hogy milyen szabályozások valósultak meg az adatvédelem jegyében az elmúlt évben, jelezve, hogy az adatvédelem jogszerű megvalósítása minden szakszervezeti vezető feladata. Ennek érdekében módosul az MKKSZ SZMSZ-e is. Majd mondott néhány tényleges példát arról, mit jelent az MKKSZ napi működésében az adatvédelem.
Gozman Józsefné írásos beszámolót készített, melyet röviden kiegészített. A beszámolóban szerepel, hogy tagjai vagyunk a Nyugdíjasok Országos Képviseletének (NYOK), valamennyi rendezvényükön részt vettünk és továbbítottuk a nyugdíjas tagjainkat érintő problémákat. Az értekezletek alkalmával szóban is elmondtuk egy-egy napirenddel kapcsolatban az észrevételünket, javaslatunkat, mint ahogy ezt megtettük a Nyugdíjas Parlament elnöke felé is. Korábbi években már szorgalmaztuk a CESI nemzetközi szakszervezeti szövetségen belül a nyugdíjas tagozat létrehozását, de 2018. évben sajnos erre nem nyílt lehetőség. Az ONYT elnökeként részt vett Brüsszelben a CESI értekezletén, de más fontos napirendek megtárgyalása megelőzte a kérésünkkel való foglalkozást. Igen gyakran lehetett a nyugdíjas levelezőn olvasni a nyugdíjasokat is érintő friss sajtóhíreket, vagy a Nyugdíjas Guru cikkeket, melyet dr. Sárfi Ildikó elnökségi tag eljuttatott valamennyi ONYT taghoz. Tóthné Merth Bernadette alelnök, az ONYT elnökkel közösen oldotta meg a szervezési feladatokat és az ONYT képviseletét. Az ONYT 2018. évi programjában is szerepelt a képzés az ONYT tagjai részére, amely sok év után sikeresen megvalósult. Erre a kétnapos rendezvényre SZEF Nyugdíjas Választmányával közös szervezésben a Benczúr Hotelben került sor, amely igen pozitív visszhangot váltott ki a napirenden szereplő aktuális témák, az előadók, és a színvonalas közösségi programok miatt. (Előadók: dr. Katona Tamás, Korózs Lajos, Boros Péterné, Nagy Viktória, dr. Mayer Lajos ) A rendezvényen szép számmal vett rész ONYT tagságunk. A közösségi rendezvény a SZEF és az MKKSZ közös finanszírozásában valósult meg. Az esti színházi program is jó választás volt. Köszönet illeti a szervezésért Merth Bernadette alelnököt és Marosi Jánosné ONYT Választmányi tagunkat a jegyzőkönyv készítésért. Részt vettünk 2018. évben is több alkalommal az MKKSZ, a SZEF által szervezett demonstrációkon, így a „rabszolgatörvény” elleni tiltakozáson is. Az MKKSZ sztrájkköveteléseiben szerepeltek a nyugdíjasok követelései is – ez egyedülálló a sztrájkok történetében.
Ezek voltak a követelések:
a) A nyugdíjas a közszférában is dolgozhasson nyugdíja megtartása mellett! Ennek érdekében törölje a jogalkotó a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényből azt a hátrányos korlátozást, mely szerint az öregségi nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell, ha a nyugdíjas köztisztviselőként, kormánytisztviselőként dolgozik, vagy más egyéb közszférában történő foglalkoztatási jogviszonyban áll. Ez segíthetné a közszférában meglévő munkaerőhiány enyhítését is.
b) Igazodjon a nyugdíjemelés a tényleges inflációhoz! Ne legyenek a nyugdíjasok az inflációs számháború vesztesei! Ennek megszüntetésére és a helyzet feloldására javasoljuk, hogy a kormány ne várjon novemberig a nyugdíjkorrekcióra, hanem az első hónapok adatai alapján már az első félévben tegye meg a ténylegesen várható inflációhoz történő kiigazítást, mert ezzel már évközben javíthatná a nyugdíjasok életkörülményeit. (a 2019. év eleji 3 % feletti inflációs adatok igazolják e követelés jogosságát!)
c) Módosuljanak a nyugdíjemelés szabályai, álljon meg a nyugdíjak elszakadása a bérektől! Évek óta folyik a nyugdíjasok relatív elszegényedése, a nettó bérek növekedése évek óta háromszorosa a nyugdíjak inflációkövető emelésének! 2017-ben 12,3 %-kal, 2018-ban 11,5 %-kal nőttek a nettó bérek, a nyugdíjak 2017-ben 2,4 %-kal, 2018-ban 3 %-kal növekedtek. Tárgyaljon erről a kormány a nyugdíjas szakszervezetekkel!
Ezek a követelések továbbra is aktuálisak. Lényegében ennek érdekében folyik egy aláírásgyűjtés a NYOK szervezésében is, melyet támogatunk és felhívta a figyelmet az aláírás fontosságára.
Az ONYT egy új taggal bővült, Vas megye javasolt egy tagot a testületbe. A beszámolót az ONYT elfogadta, és megválasztotta a SZEF Nyugdíjas Választmányába a küldötteket valamit az ONYT Elnökségébe választott egy új tagot.
Marosi Jánosné