Az MKKSZ Elnöksége 2019. április 27-én, szombaton megyei titkárokkal kibővített ülést tartott.
Az ülésen Boros Péterné elnök és az alelnökök tájékoztatót tartottak az előző ülés óta történt érdekegyeztetési eseményekről. Az elnökség döntött a 2018. évi költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolóról, és a 2019. évi költségvetésről. Döntés született az Országos Választmány május 18-ára történő összehívásáról valamint az SZMSZ módossításáról szóló javaslatról.
Boros Péterné elmondta, hogy március 14-én megtartottuk a köztisztviselői és kormánytisztviselői sztrájkot, a szociális ágazat területén azt feltételesen felfüggesztettük és az EMMI-vel tárgyalunk. A BM-mel egy rövid tárgyalás zajlott le, a miniszterelnökség pedig elszabotálta a tárgyalást. Jelenleg az Országos Közszolgálati Sztrájkbizottságban (OKSZ) veszünk részt. Az OKSZ jelen időszakban „levelező” tagozaton folytat sztrájk előkészítést. Nem érzékelhető, hogy bármilyen érdemi tárgyalási készség mutatkozna a kormány részéről.
Az önkormányzati területen a helyi költségvetések elfogadása számos helyen jelentett bérfejlesztést kollégáinknak. Ennek megoldása újabb ellentmondásokat eredményezett, mivel azok a „gazdag” önkormányzatok, amelyektől elvontak forrásokat, és ezekből a forrásokból a pályázat útján részesülő önkormányzatok nagyobb mértékű bérfejlesztést tudtak végrehajtani, mint akiktől a forrást elvették. A kormányzati igazgatás területén az átlag 30%-os keresetnövelés igen jelentős feszültségekkel és szélsőséges mértékben, általunk nem ellenőrizhető módon, a központi közigazgatásban megvalósult. A területi közigazgatás (megyei, járási hivatalok) ma már a kormány által sem cáfolt krízis helyzetben van. Újabb létszámcsökkentés és igen jelentős (nem túlzás azt állítani, hogy tömeges) kilépés, álláselhagyás történt. A központi igazgatásra vonatkozó törvény hatálybalépése számos tekintetben káoszt okozott a kormánytisztviselők körében, akik számára az MKKSZ nyilvánosan történő jogi segítséget adott. A területi közigazgatás tekintetében – sztrájktól függetlenül vagy sztrájkhoz kapcsolódóan – konkrét követelést fogalmazunk meg és a nyilvánosság előtt képviseljük azt, hogy most 2019-ben július 1-től történjen meg legalább 30%-os kereset növelés, mert kiürülnek a hivatalok, nem lesz, aki szolgálja az állampolgárokat.
Megkezdődött az MKKSZ pénzügyi számviteli rendszerének átalakítása. Március 29-30-án 2 napos felkészítőt tartottunk a megyei titkároknak. Ez a folyamat a Gránit bankkal történő együttműködés jegyében zajlott.
Ezután dr. Veres Ildikó alelnök adott tájékoztatást, részt vett Árva Jánossal együtt egy megbeszélésen a dán és a holland nagykövetség vezetőivel. A nyíregyházi polgármesteri hivatalban működő – az MKKSZ legnagyobb alapszervezeténél – megtörtént a tisztújítás, továbbra is ő vezeti az alapszervezetet.
A testület ezután a 2018. évi központi költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót fogadta el és döntött a 2019. évi költségvetésről is. Az ülésen szakértőként részt vett Szilágyi Katalin és Fehér József. Az MKKSZ 2018. évi működése – a szűkös források ellenére – gazdálkodási és pénzügyi szempontból biztonságos volt. Az érdekvédelmi működéshez szükséges pénzeszközök csökkenő arányban, de a szükséges mértékben rendelkezésre álltak.
Zseli Imre az OV elnöke tett javaslatot az OV május 18-ai összehívására és napirendjeire.
Dr. Marosi János, a SZÜB vezetője adott tájékoztatást a SZMSZ módosításának szükségességéről, melyet a testület egy kiegészítéssel el is fogadott, a döntés az OV ülés hatásköre.
A tanácskozás az Elnökség zárt ülésével zárult, melyen a kitüntetések adományozásról született döntés. Ezek átadására a szokásos módon az OV ülésen kerül sor.
(MJ)