Az MKKSZ ezzel a rendezvènnyel Tiszteleg a Szociális szakma valamennyi dolgozója előtt.
A HÁROMSZOR NYOLC ÓRÁS ÁLOM, ÉS A VALÓSÁG
Külországokban tapasztalatokat szerzett magyar szociális szakemberek híradásai és felismerései köré szerveződött az MKKSZ és Szociális Innovációs Alapítvány immár hagyományos tanácskozása a szokásos helyszínem, az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban, november 8-án. Az eszmecserének szemléleti, fogalmi keretet adó bevezető előadást Boros Péterné, az MKKSZ elnöke tartotta. A közel kétszáz szakember országos jelentőségű konferenciáján kitüntetéseket, szakmai díjakat is átadtak.
AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS PILLÉR, A JOGÁLLAM, ÉS AZ EMBERI ÉLET MINIMUMA
EZEK VOLTAK E TANÁCSKOZÁS SAROKPONTJAI - DURVÁN ÜTKÖZVE A MAGYAR VALÓSÁGGAL
Amikor ezt a tudósítást írjuk, éppen ismertetik az Alkotmánybíróság döntését, miszerint Alaptörvény- és emberi jogokkal ellentétes jogalkotási döntés volt, amikor 2012-ban a Kormány egyoldalúan felszámolta a rokkant állampolgárok ellátási formáinak felét.
Éles kontrasztot képzett mindezekhez, s az időközben beállt további ellátásszűkítő döntésekhez képest azoknak a szakembereknek az élménybeszámolója, akik Bécsben, Berlinben, London környékén, vagy éppen Norvégiában, az ottani szociális rendszerek szereplőjeként, középszintű vezetőjeként szereztek évtizedes tapasztalatokat.
A konferencia a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület aktív szerepvállalásával, szakmai partnerségével jött létre. A meghívóhoz katt ide
A közös gondolkodás megnyitásaként - megtiszteltetést és felelősséget egyaránt jelentve - hangzott el Boros Péterné hangütő előadása. Ez az előadás – amit aztán később a hozzászólások rendre megerősítettek - a JOGÁLLAM, és az EMBER – ÁLLAMPOLGÁR fogalmát a szociális szakmai diskurzus alapvető meghatározó elemeként határozta meg.
Tudósításunk az egész eszmecseréről nem tud képet adni, de várható, hogy ott készült videó felvételek a szociális szakmai FB felületeken hozzáférhetők lesznek.
Szemléleti újdonságai és alapos szakmai és történeti áttekintést is nyújtó előadása miatt kitérnénk Fekete Orsolya (szociálpolitikus, Western Norway University of Applied Sciences) előadására: RECOVERY ÉS A SZOCIÁLIS MUNKA – címmel a Norvégiában kutató magyar szakember bemutatta a pszichiátriai betegek rehabilitációjának a reményt és az élest értelmét visszahozó recovery (felépülés) központi modelljét.
A teljes integráció és a teljes izoláció történelmi íve után, az intézményi megoldások kudarca után a kisközösségi Klubház Modell térhódítása várható, jelenleg 30 országban közel 300 helyen folyik a módszer gyakorlatba való átültetése.
Az Év Szociális Szakembere Lasztócziné Szomoru Mónika, a Szociális Szakma Érdekképviseletéért - díj kitüntetettje lett.
Budapest 2018. 11. 12 Boros Péterné