Sikeresen léptünk be közösen a saját digitális világunkba
Az MKKSZ vezetői a Róna utcai székházban február 17-én, szombaton azért találkoztak, hogy szakszervezet legfontosabb teendőiről tanácskozzanak. Az MKKSZ vezetői elsőként részletes tájékoztatás hallgattak meg az új online tagnyilvántartási rendszer bevezetésének első tapasztalatairól, ezt részben Pajor Károly a EgyesületOnline képviselője, részben Szokolai Róbert az MKKSZ irodavezetője tartotta. Ezután Boros Péterné elnök ismertette az MKKSZ 2024. évi érdekképviseleti célkitűzéseit, valamint a megyei és alapszervezeti feladatokat.
Igen nagy feladat hárult az elmúlt 4 hónapban az MKKSZ vezetőire. Ugyanis át kellett állni arra, hogy a tagok önállóan fizetnek tagdíjat, miután a kormány törvényben tiltotta meg a közszférában a tagdíjlevonást és a tagdíjutalást. Tehát a Kincstár által történt tagdíjlevonás megszűnt, ezzel egy 36 éve tartó gyakorlat változott meg. Csak az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalóknál maradt meg a levonás. Ennek kormányzati célja nyilván a szakszervezetek anyagi gyengítése volt jogi eszközök segítségével. Az első tapasztalatok szerint a tagság jelentős része megújította a tagsági jogviszonyát, de a folyamat nem zárult le természetesen.
Boros Péterné elmondta, hogy végre van egy olyan korszerű tagnyilvántartásunk, amelyből minden az MKKSZ részére fontos adatot, információt naprakészen ismerhetünk. Nem volt könnyű a tagoknak a többlépcsős regisztráció, majd a fiók aktiválása, de – kisebb javítható hibákkal – a döntő többség megoldotta ezt a feladatot. Ilyen nagy összehangolt feladatot még az MKKSZ nem végzett, sikeresen létrehoztuk a korszerű digitális tagnyilvántartásunkat.
Pajor Károly szakértő bemutatta, hogy miképpen tudja majd kezelni a tagnyilvántartó és tagdíjnyilvántartó rendszert a megyei titkár, és hogyan tudja kezelni a tag maga. Elmondta, hogy az EgyesületOnline több mint 100 egyesületnek 10 ezer feletti taggal biztosít tagnyilvántartást és tagdíjnyilvántartást. Ez egy teljesen magyar fejlesztés. A tagnyilvántartási rendszer rugalmas, jól tud alkalmazkodni az MKKSZ szabályaihoz és kéréseihez. Jól kezelhető és részletgazdag rendszer, valamennyi adatra szűrhető. Megfelel az adatkezelési szabályoknak. Tagonkénti folyószámla kezelés van, a tagdíjak automatikusan vagy alkalmanként előírhatók. Lehet bankkártyával fizetni a SimplePay rendszeren keresztül és hamarosan lehet majd állandó megbízást is adni. A rendszer automatikus ad befizetési igazolást is. A jövőben az alapszervezet vezetője is kaphat jogosultságot arra, hogy az alapszervezete tagjait lássa, például küldhet üzenetet a rendszeren belül, követheti a tagdíjbefizetés állását, nyomtathat taglistát.
Szokolai Róbert – aki összefogta és irányította az új tagnyilvántartás létrehozását – elmondta, hogy a program alkalmas arra, hogy a megyei titkár is lássa a megyéjének tagjait, ugyanúgy ahogy az alapszervezeti titkár majd az alapszervezetét. A jogosultságra majd csak képzések után került sor. Fontosnak tartja a fogalmak tisztázását, hiszen egy új rendszert hoztunk létre.
Az irodavezető megerősítette, hogy a SimplePay rendszer biztonságos. A GDPR-nak teljesen megfelel az adatkezelés, a szakszervezeti tagok adatainak birtokosa, az adatkezelő továbbra is az MKKSZ. A Kincstár, illetve az EgyesületOnline csak az MKKSZ megbízásából adatfeldolgozó, a biztonság mindkettőnél kiváló. Az elmúlt időszakban volt számos hibás adat, ezeket javítani kellett, voltak, akik kétszer, sőt háromszor regisztráltak. A javítások még most is folynak, nagyon fontos a pontos adat.
Tervezünk rendszerhasználati oktatást a megyei titkárok és nagyobb alapszervezetek vezetői részére online.
Részletes tájékoztatót küldünk a vármegyei titkárokon keresztül az alapszervezeti vezetők számára.
Azzal zárta a tájékoztatót, hogy ez egy nagy közös munka volt, ami persze nem ért véget. Köszöni mindenki segítségét, hogy közös munkával létrehoztunk az új digitális tagnyilvántartást, ami nagy érték az MKKSZ számára.
Boros Péterné a várható első féléves programokról elmondta, hogy az első félévben 3 elnökségi ülés várható, és várhatóan április végén OV ülés. Remélhetőleg lesz két KÉF ülés, SZÁÉF ülés és talán OKÉT ülés is. A keresetek emelése érdekében ezekre mindenképpen szükségesek lennének. A közszolgálat minden területén folyik a bérharc, az egészségügyben továbbra is alacsony a szakdolgozók bére, a közoktatásban pedagógusok végre kaptak jelentős emelést, de az őket segítők kimaradtak. A területi közigazgatásban talán lesz béremelés, de a kultúra, a szociális terület kimaradt, és az önkormányzatoknál erre nincs kormányzati szándék. Az önkormányzatoknál szeretnénk elérni a 80 ezer Ft-os illetményalapot a 16 éve változatlan 38.650 Ft helyett. Erről külön szólt dr. File Beáta, ÖDOSZT elnök. A közeli feladat a 2024-es költségvetés összeállítása. Az eddigi tagság regisztrációja az új tagnyilvántartásba még nem fejeződött be, szinte minden megyében – különböző mértékben – vannak ezzel kapcsolatos feladatok. Az elmúlt több mint 3 hónap erőfeszítései már érzékelhető eredményekben jelentkeznek, de még igen sok a bizonytalanság. A tagdíjfizetés rendben megindult, de csak hónapok múlva lehet majd tisztább képet látni és szükség esetén dönteni változtatásokról.
Dr. Marosi János