Kétnapos rendezvény keretein belül, 2023. november 17-18-án került megrendezésre a SynCrisis általános, ágazatokon átívelő, kétnapos szakmai konferencia Budapesten, az MKKSZ székházában, a Független Szakszervezetek Európai Szövetsége (CESI) jóvoltából, mely során célunk az volt, hogy tájékoztatást adhassunk nem csupán a közszférában dolgozóknak, hanem a kulcsfontosságú döntéshozóknak és a legfelsőbb vezetőknek arról, hogy a jól teljesítő közigazgatás egy közös érdek. Állampolgártól, az intézményig, majd a kisebb és nagyobb térségekig, egészen országos, majd Európai mértékig terjedő fontos társadalmi kérdés a változásokat megfelelően kezelni tudó, ellenálló, a krízisben is helytálló közszolgálat. Ezek teljesítésének alapfeltételei a közszolgálati munkaerő tisztességes munkakörülményeinek és bérezésének rendezése. A konferencia nagyszámú részvétellel zajlott mindkét nap, több mint 60 személyes és 40 fő online részvételével.
A jól működő közszolgáltatásokra és közigazgatásra napjainkban talán nagyobb szükség van, mint eddig bármikor máskor. Az utóbbi években a COVID világjárvány, az ukrajnai háború, a jelenleg is magas infláció és a klímaváltozás mind olyan negatív változások, krízishelyzetek, amelyek jól felszerelt, erőforrásokkal rendelkező közszolgáltatásért kiáltanak.
A biztos lábakon álló közigazgatást a minden téren megbecsült közszolgálati dolgozók teremthetik meg, ezzel gondoskodást, biztonságot és megfelelő ellátást biztosítva a társadalmi bizonytalanság idején. Ők azok, akik a legvészesebb időkben is a polgárok jólétéért, a társadalmai egyenlőtlenségek csökkentéséért, a kiszolgáltatott helyzetben lévőkért dolgoznak, ehhez azonban számukra is megfelelő körülményeket kell teremteni. Ahol nem megfelelő a bérezés, nem biztosítottak a megfelelő munkakörülmények, nincs megfelelő anyagi- és humán erőforrás vagy elavult környezetben szükséges ellátni a feladatokat, lehetetlen minőségi szolgáltatásokat biztosítani.
A konferencia a magyarországi infláció okait és következményeit tárta fel, külön vizsgálva a nyugdíjasokra és a fiatalokra gyakorolt hatását. Több szempontból vizsgáltuk azt is, hogy a COVID világjárvány milyen hatással volt egyes közszolgáltatási területekre, és melyek azok, amik máig negatívan hatnak ki ezekre a szektorokra. Az MKKSZ régóta a környezetvédelem elhivatott harcosa, így Környezetvédelmi Országos Szakmai Tanácsunk szakértőjével és ifjúsági rétegszervezetünkkel a klímaváltozással kapcsolatos teendőinket is kutattuk. Az orosz-ukrán háborút pedig nem csupán, a sajnálatosan jól ismert negatív hatásai kapcsán, hanem a magyarországi közszolgálatra nehezedő teher oldaláról vizsgáltuk meg. Konferenciánk célja, hogy az ismert és vizsgálható kihívásokat elemezve országunkat és az Európai Unió tagállamait érintő, segítő szakmai javaslatokat tegyünk és szakszervezeti álláspontunkat megfogalmazzuk.
A konferenciát Boros Péterné, MKKSZ Elnök, CESI Alelnök nyitotta meg. Tájékoztatójában a SynCrisis alapjait és célját ismertette. Őt Romain Wolff a CESI Elnöke és Klaus Heeger a CESI főtitkára online követték és köszöntötték a jelenlévőket, valamint a SynCrisis által felölelt témák fontosságát emelték ki, különösen Magyarország tekintetében.
A rendezvény első előadója dr. File Beáta, az MKKSZ Alelnöke, Oroszlány jegyzője volt, aki „Az önkormányzatok és az infláció, az önkormányzati köztisztviselők és a reálbércsökkenés” címmel tartott előadást a magyarországi önkormányzatokat és önkormányzati dolgozókat érintő nehézségekről és szakmai kihívásokról.
A második előadó dr. Mélypataki Gábor, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi docense volt. Előadásában azt taglalta, hogy „Mire van szüksége a rugalmas társadalmaknak és a szolgálatot ellátó közszférának?”
Szebeni Dóra, az MKKSZ Elnökségének tagja, közművelődési szakértő a magyarországi kulturális ágazat COVID-19 világjárvány okozta nehézségeit, változásait és harcait mutatta be „A covid utóhatásai a magyarországi kulturális szektorban” címmel.
Kosztolányi György, az MKKSZ Elnökségének tagja, a Környezetvédelmi és Természetvédelmi Dolgozók Országos Szakmai Tanácsának társelnöke „A magyarországi környezetvédelmi igazgatás helyzete általánosságban és különösen a klímaválság kezelhetősége tükrében” című előadásában hívta fel a figyelmet a klímaválság következményeire és ismertette azon cselekedeteket, melyekkel mindannyian tehetünk a bolygó megóvásáért.
Szokolai Róbert, MKKSZ Országos Irodavezető, MKKSZ Fiatalok Képviselete Elnök, CESI Youth Alelnök a rendezvényt moderálta, valamint az első nap zárásaként az MKKSZ Fiatalok Képviselete tagjai számára „Infláció hatása a magyarországi fiatalokra” címmel adott elő arról, hogyan küszködnek és próbálnak ennek ellenére boldogulni a magyarországi fiatalok az infláció okozta nehézségek közepette.
Az első nap közös vacsorával, további szakmai eszmecserékkel és közösségépítéssel folytatódott a Danubius Hotel Hungáriában.
A konferencia második napja szintén az MKKSZ székházában folytatódott. Az Egyensúly Intézettől érkezett Boros Tamás, igazgató és társalapító, akinek „COVID, infláció, háború: hogyan hatottak az elmúlt évek a hazai szegénységre, és mit kellene tennünk, hogy javuljon a helyzet?” című előadása kellően és szakszerűen foglalta össze a két nap minden felvetését és tanulságát.
A kétnapos rendezvény jóhangulatú, közös ebéddel zárult a szakmaiság, az új ismeretek, egy újabb lépés az „európaiság”, és a jól működő nemzetközi szakmai kapcsolat sikeres építése szellemében.
Szokolai Róbert