November 26-27-én, az ősz utolsó hétvégéjén tartotta az MKKSZ Fiatalok Képviselete idei második, egyben évzáró országos találkozóját. A találkozó ezúttal Oroszlányban került megrendezésre dr. File Beáta, Oroszlány jegyzője, egyben az MKKSZ Alelnök asszonya és munkatársai jóvoltából. A kétnapos találkozó központi témái az önkormányzatok működése, az érdekvédelem, a közszolgálat és a fiatalok helyzete volt.
Az országos találkozót dr. File Beáta nyitotta meg, mint a rendezvény házigazdája. Őt követte Árva Ferenc, Komárom-Esztergom megyei társ-titkár, aki most leginkább történelemtanári oldalát mutatta meg a fiataloknak és Oroszlány történetét ismertette érdekes, videókkal tarkított előadásában.
A történelmi ismeretek után Lazók Zoltán, Oroszlány polgármestere köszöntötte az MKKSZ-t és a fiatal résztvevőket. A polgármesteri köszöntő után Boros Péterné, MKKSZ Elnök a közszolgálat elmúlt 30 évének történéseit, annak alakulását mutatta be a résztvevőknek. Ez az előadás különösen fontos volt a fiatalok számára, hiszen régóta dédelgetett terv volt a múlt, a közszolgálat és az érdekvédelem alakulásának megismerése, a tanulás.
Ezután Szokolai Róbert, az MKKSZ Fiatalok Képviseletének Elnöke tartotta meg elnöki beszámolóját, majd a CESI Youth évzáró, idei harmadik CESI Youth Board üléséről számolt be. A board ülésének fő témái a 2023-as évre kitűzött tevékenységek voltak, melyek közül legjelentősebbek a készségek európai évében való aktív részvétel és a CESI csere és fejlesztési programja, azaz a WEP.
A WEP azért is különösen fontos az MKKSZ és fiataljai számára, mert az 5 pontos nemzetközi program személyes, nyitórendezvénye Budapesten kerül megrendezésre 2023 tavaszán, az MKKSZ szervezésében. Ezen a rendezvényen azok az európai fiatalok fognak találkozni, akik regisztráltak a WEP-re. Ezt követően az év folyamán 3 nemzetközi, online fejlesztő képzés kerül megrendezésre. A program végén, várhatóan 2023 nyarán, minden ország a delegáló szervezete kiválasztja a program nyerteseit, akik minimum két hetet, de akár hónapokat is a CESI-nél vagy más CESI szervezetnél tölthetnek. Magyarországról, az MKKSZ Fiatalok Képviselete részéről 3 fő regisztrált a programba.
A délutáni részt dr. Gyergyák Ferenc, TÖOSZ főtitkár indította útjára az önkormányzatok működéséről és a TÖOSZ-ról tartott előadásával. Előadása nem csak azért volt jelentős, mert újabb alapvető ismeretekkel gazdagodtunk, de megismerhettük az MKKSZ egyik legjelentősebb társ-szervezetét is.
A személyes előadások után online vizekre eveztünk és két videóüzenetet néztünk meg. Elsőként Básti Andrea színművésznőtől hallgathattuk meg Kiss Judit Ágnes, Szájber-özvegy című fiatalos, modern, rendhagyó költeményét. Előadásával tettünk eleget tavalyi fogadalmunknak, miszerint minden rendezvényünkre behozzuk a kultúrát. Őt követte Klaus Heeger, a CESI Főtitkárának üzenete, melyet kifejezetten az MKKSZ Fiatalok Képviseletének rendezvényére készített. Üzenetében szervezetünk sikereit, fejlődését méltatta, az emberiségbe, emberiességbe és az érdekvédelembe vetett hitről, az összefogás fontosságáról beszélt. Felhívta a figyelmet a jövőbeni közös projektre, a WEP-re is.
Visszatérve a személyes előadások terepére, Gálffy Anna, MKKSZ Fiatalok Képviselete Alelnök és munkatársa, Engler Felícia, ifjúsági ügyintéző előadását hallgathattuk meg, „Diákönkormányzat és szakszervezet kézen fogva” címmel. Előadásuk több szempontból is rámutatott alapvető hasonlóságokra a két szervezet között.
Őket követték Szombathely Megyei Jogú Város Diákönkormányzatának polgármestere és alpolgármestere, Imre Marcell és Horváth Félix. A két ambiciózus fiatal előadása szavak nélkül hagyta közönségüket. Két rendkívül okos, célratörő, jó világlátású, helyes értékrendű fiatalt ismertünk meg nagyratörő tervekkel, a diák-önkormányzatiság megreformálásának reményével. A diákönkormányzat kezdeményezésére – mivel az újabb pedagógusokért zajló demonstrációval egyidőben zajlott találkozónk vidéken – a két szervezet fiataljai a helyszínen álltak össze egy csoportképre és üzentek a közösségi médián keresztül: szolidarítanak a pedagógusokkal!
A nap folyamán újra, immáron negyedik alkalommal volt a fiatalokkal Dura Mirjam, munkaügyi kapcsolatok szakértő, kapcsolatrendező, mediátor. Ismét segített megismeri egymást és önmagunkat, kinyílni egymás felé, segített fenntartani a figyelmet, az aktivitást és méltó zárást adni a rendezvénynek.
Az első napot a szokott pizzavacsorával, majd hajnalig tartó kerekasztal értekezéssel, a következő év lépéseinek tervezésével zárult.
A második napon ismét az Amnesty International Magyarország képzésére került sor, ezúttal „Befogadó terek: emberi jogi és alternatív oktatás” címmel. A képzés során alapvető LMBTQI+ fogalmakkal és szituációs játékokkal találkoztak a résztvevők. Ez a képzés jelképezte a szociális érzékenységre és tanulásra tett fogadalmainkat.
A hétvége közös ebéddel, majd városnézéssel zárult az oroszlány-majkpusztai Esterházy-kastély és Kamalduli Remeteség megtekintésével.
Ezúton is köszönjük a meghívást, a szervezést, a sok fáradozást és a szeretettel teli vendéglátást dr. File Beáta, Alelnök asszonynak és munkatársainak. Köszönjük meghívott előadóinknak, hogy megtiszteltek minket és újabb hasznos tudással gazdagítottak minket. Köszönjük Boros Péterné Elnök asszonynak, az MKKSZ Elnökségének és a megyei titkároknak egész éves támogatásukat, a fiatalokért való kiállásukat. Jövőre is folytatjuk az építkezést, fejlődést, tervezünk újabb személyes, országos találkozókat, megtartjuk immár hagyománnyá vált augusztus 12-i Fórumunkat a Fiatalok Világnapján és nagy erőbedobással várjuk a CESI-vel közös WEP projektet és az európai fiatalokat.
Szokolai Róbert