Az úgynevezett átláthatósági törvényjavaslat nem a transzparenciáról szól, hanem a megfélemlítésről és a totális kontrollt szolgálja – véli több szakszervezet, köztük a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.
Az érdekvédők közös fellépést szerveztek a Kossuth térre, mivel úgy látják, a javaslat elfogadása beláthatatlan következményekkel járna a demokratikus nyilvánosságra és a szólásszabadságra.
A szakszervezetek hangsúlyozták, hogy a fideszes törvényjavaslat rendkívül széles jogköröket biztosít a hatóságoknak: bemehetnek szerkesztőségekbe, civil szervezetek irodáiba, lefoglalhatják az eszközeiket, megismerhetik a rajta levő információkat, mindezt 25-szörös bírsággal megfejelve.
„Ha egy szakszervezet megszólal, ha egy civilszervezet kampányol oktatásért, ha egy független újság cikket ír, már közéletet befolyásol és ez mostantól elvileg tiltható. A jogszabály alapján ugyanis a Szuverenitásvédelmi Hivatal listát állítana össze azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. Ezek a szervezetek külföldi támogatást a jövőben engedély nélkül nem fogadhatnak el” – mondta Székely Tamás, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetétől.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ezek az Európai Uniós források soha nem vártak el olyat a magyar civil szervezetektől, amelyeket ez a törvénytervezet sugall.
Az Európai Carta kettes cikkelyre hivatkozva mi élni kívánunk Európai Uniós jogainkkal, és így keresetet nyújtottunk be a Magyar Állammal szemben – mondta Horgas Péter, a Civil Bázis elnöke.
Az Open Books kiadó közleményben áll ki a törvénytervezet ellen, amely szerintük súlyosan veszélyezteti a szabad gondolatot, az önálló véleményalkotást, és az alkotói szabadságot.
A kiáltványt több mint húsz szerző, köztük Alföldi Róbert, Cserhalmi György, és Gyurkó Szilvia is aláírta.
Forrás: ATV