A törvény tervezettel kapcsolatos MKKSZ álláspontot 2018. november 21-én hozzuk nyilvánosságra!
NA, MOST VOLT ÍRÁSOS ELŐTERJESZTÉS AZ OKÉT ÉS A KÉF KÖZÖS ÜLÉSÉRE
FORMÁLIS EGYEZTETÉS A MINISZTERELNÖKSÉG NAGYTERMÉBEN: „ A SZENIORITÁS ELVÉVEL BIZTOSAN SZAKÍTUNK!” – MONDTA A MINISZTER,
Jóllehet az előző évek közel ötven ülésén talán három esetben volt olyan napirend, amelyhez a Kormány időben írásos előterjesztést is csatolt a meghívóhoz, most megtette, de csak alig 28 órával a rendkívüli ülések előtt. Két átfogó tervezetet, közel háromszáz oldal kész törvényszöveget küldött véleményezésre Gulyás Gergely miniszter. A rapid erővel megszervezett közös ülésen, a konföderációk egységesen lassításra, megfontolásra próbálják rábírni a kormányzatot, amely a közszolgák munkavállalói pozícióinak további jelentős szűkítésére készül.
A „KÖZSZOLGÁLAT ÉS A CSALÁDI ÉLET ÖSSZEHANGOLÁSA” LENNE A CÉL AZ ÚJ KORMÁNYZATI IGAZGATÁSBAN;
ÖT NAP SZABADSÁG ODA, HA NINCS GYERMEKED? A TÖRVÉNYJAVASLATOKAT KEDDEN MINDENKÉPP BENYÚJTJÁK!
A kormányzati oldal tekintélyes felvonulással bizonyította a napirend jelentőségét. Gulyás Gergely miniszter, Dr. Kovácsné Szekér Enikő főosztályvezető, Dr. Bíró Marcell, Borbás Gábor, Szalay Bobrovniczky Vince, helyettes államtitkárok november 16-ára, péntek 17 órára hívták meg az OKÉT és a KÉF munkavállalói és önkormányzati oldalának képviselőit.
A váratlanul, és szinte hisztérikus sebességgel egyszerre letudni tervezett két országos egyeztetés előzményei közül érdemes felidézni, hogy az OKÉT legutóbbi ülésén az oldalak együttesen kérték, hogy a már tudhatóan előrehaladott állapotban lévő törvénytervezeteket, amely a közigazgatásban dolgozó közszolgálati tisztviselők helyzetét – elsősorban bérét - rendezi, a Kormány mutassa be. Ezt akkor Borbás Gábor helyettes államtitkár megtagadta, mondván, a szövegek még kormányzati jóváhagyási lépcső előtt áll, miközben a később átadott rendészeti tervezeten még 2017-es dátum szerepel!
Most viszont a kormányzat a csütörtökön (11. 15.), délután átadott szövegekről várt egyeztetett szakszervezeti véleményeket péntek délutánra, miközben jelezte, hogy azokat következő kedden (11.20.) mindenképp benyújtják a Parlamentnek.
1. NAPIREND A kormányzati igazgatásról szóló törvényjavaslat (előadó: Miniszterelnökség)
Az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) és a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) együttes ülését megnyitó Gulyás Gergely miniszter úr szerint a Kormányzati Igazgatásról szóló törvény bemutatott tervezete a rendszerváltás óta nem látott mértékű béremelést biztosít az érintett tisztviselők számára!
A két perces szóbeli előterjesztésben további érvelés, indoklás nem hangzott el, „a kormányzati álláspont ott van a 190 oldalas tervezetben” - mondotta a kancelláriaminiszter, ezekre várja a Kormány a szakszervezetek egyeztetett, testületi álláspontját.
A Munkavállalói Oldalt (MVO) vezető Fehér József, és az Önkormányzati Oldalt (ÖO) vezető Dr. Gyergyák Ferenc együttesen, és egybehangzóan kizárták, hogy az oldalak a jelen ülésen álláspontot fejtsenek ki, vagy kérdést tegyenek fel!
„Ennyi idő alatt érdemi vizsgálat, elemzés és az oldalon belüli egyeztetés megoldhatatlan. A törvénytervezetről tudtuk, hogy hosszú hetek óta készen van, időben kértük, érthetetlen, miért tartotta vissza a kormányzat és miért hozott létre ilyen lehetetlen kényszerhelyzetet.” Ezért a konföderációk azt javasolják – és ehhez az ÖO is csatlakozott - hogy ezt az ülést pár nap múlva folytassák, a Kormány a javaslatot ne adja be a jövő héten a Parlamentnek, és szerdán (11.21.) kezdjük meg az érdemi egyeztetést –ismertette a közös MVO döntést Fehér József.
Dr. Borbás Gábor (PM) és Dr. Bíró Marcell (MK) helyettes államtitkárok válaszukban új információk közlése nélkül tájékoztattak arról, hogy hétfőn (11.19.) kabinetegyeztetés lesz, és azt követően a szövegeket kedden benyújtják az Országgyűlésnek. Addig is várják az írásos észrevételeket az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen. A benyújtott szövegek egyidejű megküldését vállalták, esetleges változások beálltát nem zárták ki!
Gulyás Gergely miniszter úr rövid észrevételében megerősítette; 2019. január 1-től 30 % bértömeg emelkedés várható, és „Igen, jól látják, a senioritás elvét felmondjuk” – a tervezett bértábla a munkahelyi vezetők döntési körét bővíteni fogja, az emelés nem garanciálisan minden személyre szóló. A tervezetet mindenképp benyújtjuk, mert csak így biztosítható, hogy a Karácsony előtt véget érő ülésszakba a szükséges hat hét beférjen, de én személyesen garantálom, hogy az érdemi módosító javaslatok az első három hétben még beilleszthetők a döntéshozatali folyamatba. Várjuk az észrevételeket és lesz a jövő héten személyes egyeztetés is, újra együttes OKÉT – KÉF ülés formájában – zárta a Kormány válaszát Gulyás Gergely.
Jelenleg tehát az a helyzet, hogy az események időbeli ütemezése már adott. A Kormányzati igazgatásról szóló törvénytervezet átfogó szabályozást kíván nyújtani, felváltja az alig két éves állami tisztviselőkre vonatkozó szabályozást is, és számos ponton számol fel további személyes és kollektív jogokat és munkavállalót védő személyes garanciákat. Növeli a lojalitás, az együttműködés kényszereit, emeli a munkaidő terhelést és a túlórakényszert, valamint fokozza a közvetlen munkahelyi vezetők személyes hatalmát. Veszélyben forog sokak szabadságkeretének mérete, minden garancia elvész az eddig megszolgált bérbesorolások megtartására.
Mindezt egy gyorsan, talán megfelelő létszám és ügyforgalmi adatok nélkül, ismert elemzések és hatásvizsgálatok nélkül, láthatóan napi hatalmi politikai kényszerek és költségvetési tervszámok szorításában, az érdemi elemzésre, észrevételezésre és érdekképviseletre időt nem hagyva teszik.
Tehát látszólag lesz pénz – miközben az ígért + 30 százalék az évtizedes reálérték veszteséget sem fedezi - de csak azoknak, akik a létfenntartás és a létbiztonság parancsát és kényszereit követve az új feltételekkel képesek az élet kényszerűen keserű alkuit megkötni.
2. NAPIREND A rendvédelmi igazgatási alkalmazottak szolgálati viszonyáról szóló törvényjavaslat (előadó: Belügyminisztérium)
Az előterjesztő dr. Kovácsné Szekér Enikő (BM) szerint azért a meglévő 2015.évi XLII. tv. módositását választották módszerként, mert a különféle rendészeti szervezetekben dolgozó közalkalmazottak és tisztviselők jogállását leginkább a HSZT keretei között lehetett rendezni.
Ez jogviszonyváltást jelent közel 11 ezer közalkalmazott és 560 köztisztviselő számára, ami jogviszony harmonizáció lesz a civil állományok tekintetében, akikre nézve a Kjt bértábla már értelmezhetetlen. Ezek az alkalmazottak a hivatásos állomány mellett feszes rezsim-szabályzat szerint működnek. Ágazati érdek, hogy számukra végre béremelés is legyen. Várhatóan 20 % 2019 – ben, és további évi + 5 % három éven át. Ennek során a senioritás elve - nem kizárólagosan – de várhatóan érvényesül! Ám mindez bértömeg, keret csupán, az egyénnek semmiféle garancia nem védi a mai munkahelyét és javadalmazásait, besorolását, minősítését.
Bárdos Judit (BRDSZ) figyelmeztetett, hogy a javaslat semmiféle figyelmet nem fordít a most élő kollektív szerződések felmondásából adódó problémákra, hiszen az azokban foglalt szolgáltatások még egy évig garantáltan és indokoltan járnak az érintetteknek. További gond a törvény hatálybaléptetésével együtt a végrehajtás érdekében életbe lépő kormányrendelet(ek), vagy BM rendelet(ek) kérdése. Jó lenne ezekre is kiterjedő érdekegyeztetést végezni, mert ez esetben az állomány tömeges elvándorlása esetleg elmaradhat.
Budapest 2018. 11. 19. Boros Péterné