Az MKKSZ szerint kiemelten fontos a szociális ágazat jobb megbecsülése. Ennek érdekében az MKKSZ szociális küldöttsége megbeszélést folytatott 2024. február 15-én a Parlamentben. Az Országgyűlés Népjóléti Bizottsága képviseletében megjelent Gy. Németh Erzsébet (szociális és nyugdíjügyi árnyékminiszter), képviselve Varga Zoltánt is, a Népjóléti Bizottság elnökét, aki akadályoztatása miatt nem tudott jelen lenni. A Boros Péterné vezette küldöttség tagja volt Józsa Hajnalka, Meleg Sándor (Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete elnöke) és dr. Marosi János. A Népjóléti Bizottság szakértői voltak Dr. Herczog László, Nemes Gábor és György Károly.
A megbeszélésen elhangzott, hogy az MKKSZ küzd azért, hogy megfizessék a szociális dolgozókat, hiszen éppen emiatt jelentős létszámhiány van. Vannak, akik 2-3 munkát is ellátnak, egyes területeken 150-200 %-os a leterhelés. Nem becsülik meg a tudást és a tapasztalatot. Van, ahol tudnak pótlékokat adni, de éppen a legtöbb problémával terhelt szegényes településeken erre nincs mód. Kedvező, hogy a pedagógusok végre kaptak egy jelentős béremelést, de ez jelentős feszültséget okoz a hasonló képzettségű szociális munkavállalóknál, ennek következtében elvándorlás várható. Ezért is probléma, hogy sokféle jogállás jött létre az utóbbi években. Legalább 18-20 %-os azonnali bérfejlesztésre lenne szükség. A szociális dolgozók érdekében 2019-ben sztrájkot is szerveztünk, melyet a kormány akadályozott meg, nem kis bírósági segítséggel. A még elégséges szolgáltatáson folyt a vita. A többszöri törvénysértést a Kúria kimondta. Közel 95 ezer ember dolgozik a szociális ágazatban, de munkájuk a gyermek- és idősellátás területén több millió embert érint. Egy öregedő társadalomban a szociális ellátás egyre fontosabb szerepet kap. Az önkormányzatok is sokat tehetnének – ahol tudnak tesznek is – a szociális terület javítására, de ott is gond van a keresetekkel, 16 éve nem változott az illetményalap, a befagyott 38.650 Ft helyett ma 182.000 Ft-nak kellene lennie, hogy a bérminimumot megkapja a középfokú végzettségű pályakezdő. Kevés az adat a szociális területről, a KSH egyre kevesebb adatot közöl, 3 éve nem jelenik meg a szociális évkönyv. A szociális szféra el fog sorvadni, alig van utánpótlás, egyes egyetemi képzésen 3-4 fő vesz részt.
Látható, hogy a kormányt egyik humán ágazat sem érdekli, innen valójában sok pénzt kivontak. Ha időnként bérfejlesztés van egy-egy ágazatban, akkor bértömegről beszélnek, az egyes munkavállaló nem tudja, ebből mennyi jut neki. Nagyon fontos lenne egy szakmai nemzeti minimum kialakítása ezen a területen is. A humánágazatban a finanszírozásnak szektorsemlegesnek kellene lennie. A napokban nagy vihart kavart történtek is mutatják, mennyire fontos lenne egy jól megfizetett szociális ágazat a gyermekvédelem területén is. A Népjóléti Bizottság törekedni fog arra, hogy a szociális ágazat helyzetét vizsgálja, a problémákat napirenden tartsa és megoldási javaslatokat tegyen. Ebben mindenképpen szoros együttműködés kell a szakszervezetekkel is.
Dr. Marosi János