A Friedrich Ebert Stiftung (FES) Budapesti Irodája „Bérfelzárkózás Magyarországon - az elmúlt tíz év mérlege régiós összehasonlításban” címmel 2019. június 19-én 10:00 órai kezdettel a Kossuth Klubban (Budapest, Múzeum u. 7, 1088) fórumbeszélgetést szervez, amelyre ezúton tisztelettel meghívjuk.
Az Európai Szakszervezeti Intézet által kiadott „Benchmarking Working Europe 2019” kiadvány egyik szerzője, Galgóczi Béla számol be a magyarországi bérek helyzetéről európai összehasonlításban, valamint magyar szakszervezeti vezetők és munkaerőpiaci szakértők beszélgetnek a megélhetés körülményeiről Magyarországon.
P r o g r a m
Moderátor:
Bombera Krisztina, újságíró
10:00-10:15 Megnyitó
Jörg Bergstermann, Friedrich Ebert Stiftung Budapesti Irodájának igazgatója
10:15-11:00 Bevezető előadás
Bérfelzárkózás Magyarországon - az elmúlt tíz év mérlege régiós összehasonlításban
Galgóczi Béla, Európai Szakszervezeti Kutatóintézet, ETUI, Brüsszel
11:00-11:20 Béregyenlőtlenség, dolgozói szegénység, létminimum Magyarországon
Kiss Ambrus, Policy Agenda igazgatója
11:20-11:40 Kávészünet
11:40-12:30 Pódiumbeszélgetés – Munkaerőhiány, bérkérdés, megélhetés Magyarországon -
- Kordás László, Magyar Szakszervezeti Szövetség, elnök Létminimum és a nettó minimálbér utolérte egymást.Mi a szakszervezetek célkitűzése a továbbiakban? A nagyvállalati körön túl, hogyan lehet hatni a bérekre szakszervezeti eszközökkel? Mi van a mikro- és kisvállalkozásoknál dolgozókkal?
- Boros Péterné, Magyar, Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, elnök Közszférában folyamatos a feszültség a munkaerőhiányból eredő túlterheltség miatt. A bérek és a munkakörülmények pedig változatlanok. Kimerített-e a szakszervezet a lehetőségeit, vagy lehet érdemben nyomást gyakorolni a kormányra?
- HR igazgató, specialista (felkérés alatt) Béremelés mellett mit lehet tenni a munkahelyi körülmények javítása érdekében? Mi az ellenszere a dolgozók elvándorlásának, egyáltalán tényleg javult a dolgozók alkupozíciója?
- Artner Annamária, közgazdász A minimálbér emelése szinte az egyetlen eszköz az adórendszeren kívül, amivel segíteni lehet a dolgozói szegénységen. Meddig lehet emelni ezzel az eszközzel a béreket? Egyáltalán van-e olyan, hogy „kitermelhető béremelés”, vagy ez egy munkáltatói érv a béremelés ellen?
12:30 Kérdések, válaszok
13:00 Összefoglaló zárszó, ebéd
Részvételi szándékát kérjük, 2019. június 18-ig online regisztrációs felületen jelezni szíveskedjen.